مجری طرح احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع معدنی گفت: در راستای تحقق تفاهم‌نامه‌ای که مهرماه سال گذشته فی‌مابین وزارت نیرو و وزارت صمت منعقد شد، به منظور تأمین برق مطمئن و پایدار صنایع معدنی تا پایان سال1402، حدود 2900 مگاوات از طریق نیروگاه‌های جدید الاحداث خودتأمین صنایع معدنی وارد مدار خواهد شد.

«سید زمان حسینی» با اعلام این خبر افزود: تاکنون موافقت اصولی احداث نیروگاه‌های سیکل ترکیبی با ظرفیت 17 هزار مگاوات در 30 ساختگاه در سطح کشور صادر شده است.

وی در این رابطه تصریح کرد: از این میزان ظرفیت ذکر شده، حدود 6000 مگاوات در هفت ساختگاه شامل فولاد مبارکه، فولاد گل گهرسیرجان، آلومینیوم المهدی، فولاد خوزستان، آلومینیوم جنوب، نیروگاه سمنان و شرکت ملی مس وارد فاز اجرایی شده است و مابقی در دوره پیشبرد هستند.

وی یادآور شد: موضوع تفاهم‌نامه در ماده 4 قانون مانع‌زدایی از توسعه صنعت برق، مدنظر قرار گرفته است و تاکنون از مجموع 6000 مگاوات، با توجه به ظرفیت‌های موجود، نخستین واحد گازی سمنان به ظرفیت 183 مگاوات در حداقل زمان پنج ماه نصب و راه‌اندازی و در پیک تابستان سال‌جاری به شبکه متصل شد.

مجری طرح احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع معدنی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین 1500 مگاوات تا پیک تابستان 1402 و مابقی تا پایان سال آینده وارد مدار می‌شود.

منبع: پاون